Švenčių simbolika. Ar mes dar tai išsaugojome?

Kaminai

Įvairiose kultūrose įvairių švenčių tradicijos ir simboliai skiriasi. Tačiau pakalbėkime apie Lietuviškas Šv. Kalėdų tradicijas: kokios jos yra, ar mes jas puoselėjame, ar išsaugome jas? Straipsnyje aptarsime keletą populiariausių ir dažniausių Šv. Kalėdų tradicijų.

  • Tai religinio asketizmo forma, kai susilaikoma nuo tam tikrų dalykų vardan pasiaukojimo aukštesnėms galioms, kartais vadinamoms Dievu ar kt. Pasninko laikas šventas tuo, kad mes tarsi auką atiduodame už tai, ką turime, už perteklių. Taip pat per pasninką žmonės labai smarkiai įvertina, koks turtingas jų gyvenimas ir kiek nedaug tereikia, kad būtum laimingu žmogumi. Per pasninką žmonės susilaiko nuo alkoholinių gėrimų vartojimo, mėsos valgymo. Kiekvienoje kultūroje laikotarpiai ir papročiai skiriasi, bet dažniausiai tai užtrunka apie savaitę. Tačiau šiuolaikinis pasaulis pernelyg nekantrus, ir dažniausiai tai trunka nuo dienos iki dviejų.
  • Susėdimas prie kūčių stalo su šeima. Ne visi šiais laikais, deja, turi tokią galimybę. Kai kuriems tai gali būti tarsi prabanga. Juk pasaulis tapo toks kosmopolitiškas, visi išsibarstę, gyvena skirtinguose pasaulio kraštuose ir ne visuomet geba per šventes susitikti su savo artimaisiais, per kūčių vakarienę susėsti prie bendro stalo ir pasidalinti maistu bei gėriu.
  • Kalėdų senelis arba senis šaltis. Taip, šie du pavadinimai yra kilę iš skirtingų kultūrų – vakarietiškos ir rytų. Lietuviai labiau linkę šį mistifikuotą vyrą vadinti seniu šalčiu nuo rusiško vertinio. Tačiau kad ir kaip ten bebūtų, dabar žmonės dažniausiai keičiasi dovanomis. Tai yra, iš simbolikos pavertė tai į žaidimą. Arba dėl to, kad paprasčiausiai pasidarė tingūs, arba dėl finansinių sumetimų. Taigi, retai kur beliko tos pasakos, kad naktį Kalėdų senelis įlipa per kaminą. Juk, neva, būtent tam ir buvo pravalomi kaminai (Kaminai24.lt), kad Kalėdų senelis galėtų ateiti į namus ne suodinas.
  • Dovanos Šv. Kalėdų rytą. Pasidarėme nebekantrūs ir retoje šeimoje yra belaukiamas rytas po nakties, kai senelis įlipa per kaminą ir palieka dovanas po eglute. Paprastai jomis apsikeičiama dar prieš pačias Kalėdas.

Taigi, kaip matote, tradicijos nebe tokios puoselėjamos, galbūt tai natūrali laiko tekmė ir neverta dėl to pergyventi.