Kodėl filmai online pirmiau rodomi blogos kokybės?

filmai onlineNuolatos filmus internetu žiūrintys Lietuvos interneto vartotojai neretai skundžiasi, kad filmų portalai itin retai atnaujina grojaraštį, tačiau vertėtų pabrėžti, kad ką tik kino teatruose rodyti kūriniai internete negreitai pasirodo ne šiaip sau. Vis dėlto, filmai online, kurie žiūrimi nelegalią produkciją platinančiuose portaluose, gali užtraukti baudžiamąją atsakomybę tų portalų savininkams, todėl vartotojai turėtų kiek labiau suprasti, jog šių portalų veikimas yra labai rizikingas. Lietuvoje yra vos kelios platformos, kuriose filmus internetu galima žiūrėti legaliai, o visi kiti portalai vartotojams pateikia nelegalią produkciją.  Naujausi filmai tokius portalus pasiekia negreitai, o jeigu ir pasiekia, tai ne tokios ir geros kokybės, kurios norėtų žiūrovai. Kodėl taip yra?

Tam, kad filmus internetu platinantys portalai galėtų vartotojams pateikti naujausius filmus aukštos raiškos formatuose, tie portalų savininkai pirmiausia turi įsigyti DVD ar BlueRay diskuose parduodamus filmus. Kaip jau žinote – prasidėjus naujausių filmų premjeroms visame pasaulyje, tenka laukti savaites, mėnesius ar net metus, kol tie filmai galiausiai išleidžiami ir diskuose. Dėl to filmų portaluose pirmiausiai pasirodo tie kūriniai, kurie filmuoti kino teatruose. Norint, jog naujausi filmai būtų rodomi geros kokybės, filmų portalų savininkai turi įsigyti teises tų filmų platinimui, o jos – nėra pigios, praktiškai jos neįkandamos tokiems portalams.

Visi internetu filmus žiūrintys vartotojai taip pat turi žinoti, kad šie portalai dažniausiai veikia nelegaliai. Nelegalia veikla laikoma ir tokių piratinių filmų žiūrėjimas. Tai reiškia, kad kitose šalyse už nelegalių filmų žiūrėjimą baudžiama įstatymų numatyta tvarka. Lietuvoje kol kas nebuvo tokio atvejo, jog už piratinių filmų žiūrėjimą būtų kažkas nubaustas, tačiau tai dar nereiškia, kad lietuviai nėra laikomi pažeidžiančiais autorių teises. Tiesiog tokios nusikalstamos veikos įrodymas yra ganėtinais sudėtingas, nes vis dėlto – dauguma interneto vartotojų nė nutuokia, jog jie elgiasi neteisėtai žiūrėdami nelegalius filmus. Tuo labiau – vartotojai nėra niekaip įpareigoti tikrinti ar filmų portalai tuos kūriniu platina legaliai – netgi nėra jokios informacijos apie legaliai filmus platinančias bendroves. Tiesiog reikėtų pabrėžti, kad filmai online dažniausiai yra platinami nelegaliai, todėl visiems vartotojams reikėtų žinoti atsakomybę.