Kaip pradėti savo verslą?

Turbūt dažnam iš mūsų būnant vaikams ir pavydžiai nužvelgiant prabangias pravažiuojančias mašinas kildavo klausimas „iš, kur tie žmonės turi tiek pinigų, tokioms mašinoms?“, o tėvai mums atsakydavo – „jie verslininkai“, būtent nuo tada, vaikai pradeda svajoti, kad užaugs ir patys bus verslininkai. Žinoma, užaugus pasaulėžiūra pasikeičia, mūsų planai įgauna konkretesnes formas, vieni iš mūsų patraukia samdomo darbo link, kiti siekia akademinės karjeros, tačiau išlieka ir tokių, kuriems atrodo, kad geriausia gyvenimo duonos pelnytis kibus į verslą.

Imones steigimasTačiau, nuo ko reikėtų pradėti, norint pradėti nuosavą verslą? Visų pirma, reikėtų pagalvoti, kokia verslo sritis jus labiausiai domina ir, kurią jūs geriausiai išmanote. Tai yra itin svarbu, nes jei gerai išmanysite savo verslo sritį, tuomet yra didesnė tikimybė, kad joje jums seksis ir jūsų verslas nepatirs nuostolių.

Pasirinkus sritį reikia įsteigti įmonę. Lietuvoje yra labai nemažai skirtingų juridinių asmenų formų, tai: „uždarosios akcinės bendrovės“ UAB), „mažosios bendrijos“ (MB), „individualios įmonės“ (IV), „akcinės bendrovės“ (AB), „tikrosios ūkinės bendrijos“ (TŪB), „komandinės ūkinės bendrijos (KŪB), „asociacijos“, „viešosios įstaigos“ (VŠĮ), „labdaros ir paramos fondai“ (LPF) bei filialai ir atstovybės. Iš visų šių skirtingų formų, jums reikia pasirinkti būtent tokią, kuri jūsų verslui bus tinkamiausia. Žinoma, dažniausios yra kelios ir, jei esate tik pradedantis verslininkas, turbūt rinksitės vieną iš jų.

Jei planuojate dirbti vienas, tuomet jums patraukliausiai gali atrodyti „individualios įmonės“, tokiu atveju jūsų buhalterija gali būti paprastesnė, tačiau taip pat galite įsteigti ir „mažąją bendriją“, taip pat itin populiarios yra „uždarosios akcinės bendrovės“, beveik visos vidutinio verslo įmonės slepiasi būtent po šiomis trimis raidėmis – UAB. Tačiau kaip jau minėjome, prieš pasirinkdami, kažkurį vieną juridinį asmenį, jūs turite išsiaiškinti, kuris iš jų labiausiai tiks, jūsų būsimam verslui. Į šiuos klausimus geriausiai atsakys finansų konsultantas, ar buhalteris, todėl galite kreiptis į kiekvieną buhalterines paslaugas teikiančią bendrovę ir ji jums pasakys, kokį juridinį asmenį turėtumėte pasirinkti, nes „imones steigimas“ profesionalams atrodo toks pats paprastas, kaip batų užsirišimas.

Konsultantai, jums ne tik pasakys, kiek kainuoją kiekvieno skirtingo juridinio asmens steigimas, tačiau taip pat jūs sužinosite, kiek laiko tai gali užtrukti ir kokie skirtingi mokesčiai yra taikomi, kiekvienam iš juridinių asmenų. Tai yra labai vertinga informacija, nes pagal ją jūs galėsite susiplanuoti būsimas pajamas ir išlaidas.

Taip pat jums vertėtų žinoti ir tai, kad galima nusipirkti jau įsteigtą, tačiau veiklos nevykdančią įmonę. Tai gali būti UAB, MB ar kitos juridinės formos įmonė. Nauda perkant, o ne steigiant atsiranda dėl to, kad toks būdas yra žymiai greitesnis ir jei jūs turite verslo idėją ir jums skubiai prireikia įmonės, tuomet tiesiog paskambinate į buhalterines paslaugas teikiančią kontorą ir jie jums iškarto pasiūlys keletą galimų nusipirkti variantų. Žinoma yra vienas mažas minusas, įmonės pavadinimas jau bus sugalvotas iš anksto, tačiau jūs turėtumėte nepamiršti, kad jūsų prekinis ženklas gali būti visiškai nesusijęs su įmonės pavadinimu ir jei įmonė vadinasi vienai, o veikla ir prekės ženklas yra visiškai kitokie, jums dėl to neturėtų skaudėti galvos. Tai yra tik mažmožis, nes įmonės pavadinimas figūruos tik kontaktų formoje ir sąskaitose, kurias išrašysite savo klientams.

Paskutinis patarimas yra paprastas – prieš kurdami savo verslą, viską apgalvokite ir tuomet tikrai priimsite geriausią įmanomą sprendimą.