Individualios veiklos apskaitos vedimas
Individualios veiklos buhalterijos pildymo taisyklės yra paprastos – kiekvienam savarankiškai dirbančiam asmeniui reikia pildyti apskaitos žurnalą, o svarbiausia – reikia klientams pateikti sąskaitas faktūras. Apskaitos žurnale surašoma visa informacija apie pajamas bei išlaidas. Tad, jeigu jau išrašote sąskaitą faktūrą, o klientas ją apmoką, tai tą sąskaitą faktūrą užregistruojate žurnale pagal pildymo taisykles. Tai ir būtų visas apskaitos vedimas. Su išlaidomis yra šiek tiek kitaip – kai sąskaitą faktūrą pateikia prekių ar medžiagų pardavėjas, ir ją jūs apmokate, tai tada tą sąskaita vėlgi – vedate į žurnalą, tik pasirenkate išlaidų laukelį ir ten įrašote sumą.
Itin svarbu paminėti sąskaitos faktūros gali būti išrašomos ir anglų kalba. Tai reiškia, kad jeigu jūs turite sąskaitą pateikti anglų kalba, tai jums tiesiog reikia daryti vertimus. Paprasčiausiai, sąskaitą faktūrą išrašote lietuvių kalba, o klientui nusiunčiate lygiai tokią pačią sąskaitą tik jau išvertę į anglų kalbą. Tiek išverstą, tiek ir lietuvišką variantą pasiliekate sau, o į žurnalą traukiate lietuvišką sąskaitos versiją. Tas pats taikoma, jeigu perkant sąskaitos pateikiamos per mokėjimų sistemas. Pavyzdžiui, naudojant PayPal, ten dažniausiai yra pateikiama apmokėjimo sąskaita – ją išsitraukiate ir tiek, nieko versti nereikia. Turite žinoti, kad kaip papildomus duomenis, jūs galite nurodyti ir kontaktus, pavyzdžiui, el. paštą. Jeigu klientas reikalauja ir kontaktinių duomenų, tai sąskaitos išrašymo metu pridedate papildomą eilutę, kurioje nurodote tikslų el. paštą, pavyzdžiui „vardas(eta ženklas)gmail.com“ ir tiek. Tas pats taikoma, jeigu prašoma telefono numerio.
Būtina akcentuoti, kad visos lietuviškos sąskaitos faktūros turi būti išrašomos naudojant vietinę valiutą. Tad, jums būtina sumas rašyti eurais. Valiutą įvardinti taipogi būtina. Kai rašote sumas, tiesiog prie jų paliekamas euro ženklas arba trumpinys „EUR“, o jeigu pajamas gaunate kita valiuta, tai tiesiog viską konvertuojate ir nurodote tiek sumą gauta užsienio valiuta, tiek ir sumą, konvertuojant į eurus.
Individualios veiklos buhalterija nėra itin sudėtinga, tuo labiau, kad savarankiškai dirbantys asmenys retai kada yra baudžiami dėl apskaitoje esančių klaidų. Tiesiog būtina mokėti sąžiningai mokesčius.