Finansinių paslaugų rinka ir tarpusavio skolinimo platformos

Bėgant metams paskolų ir kreditų rinka keitėsi. Pradžioje vartotojai turėjo galimybę dėl paskolos kreiptis vos į kelis kreditorius, tarp kurių buvo keli komerciniai bankai ir kredito unijos. Tuo metu taip pat buvo pakankamai populiaru skolintis iš privačių fizinių asmenų pasirašant vekselį. Kaip bebūtų, laikai keitėsi ir kreditorių rinkoje atsirado vis daugiau. Vienu metu rinkoje labai didžiulio populiarumo buvo sulaukusios kredito bendrovės, kurios teikė greituosius kreditus. Kadangi greitieji kreditai internetu buvo teikiami bene kiekvienam, kas tik dėl jų besikreipdavo, ilgainiui valstybinės institucijos pamatė didelę spragą, kurią reikėjo ištaisyti, todėl buvo sugriežtinti vartotojų mokumo vertinimo ir kreditorių teikiamų finansinių paslaugų reikalavimai. Taigi, paskolų suteikimo tvarka tapo griežtesnė ir vartotojai turėjo atitikti gerokai aukštesnius reikalavimus, jei norėdavo gauti paskolas.

Tačiau tai tikrai nebuvo vienintelės finansų rinkos naujovės. Labai svarbu paminėti ir tarpusavio skolinimo platformų atsiradimą (plačiau apie jas galite skaityti ŽmonėsŽmonėms.lt), kuris sukėlė pakankamai didelį perversmą kreditų rinkoje. Tarpusavio skolinimo platformos atlaikė net ir ekonominės krizės laikotarpį, kuomet daugybė kreditorių paskolas ėmė teikti tik visiškai visus jų keliamus aukštus reikalavimus atitinkantiems vartotojams. Trumpiau tariant, tai tapo labai populiariu vartotojų pasirinkimu. Ir tiesą sakant, tai yra visiškai kitoks skolinimosi būdas nei kreipiantis į oficialius kreditorius.

Tarpusavio skolinimo platformos nėra kreditoriai. Jos neteikia paskolų. Jos tik administruoja visą paskolų suteikimo ir grąžinimo procesą. Tai reiškia, kad jas būtų galima traktuoti ir vertinti kaip tarpininkus tarp žmonių, kurie ieško paskolų, ir žmonių, kurie jas suteikia. Be to, tarpusavio skolinimo platformos labai svarbų vaidmenį atlieka ir vertinant vartotojų finansinę situaciją. Jos privalo įvertinti kiekvieno žmogaus mokumą, tokiu būdu užtikrindamos, kad dėl paskolų kreiptųsi tik tie, kurie yra mokūs ir gali grąžinti jiems suteiktas paskolas. Šis veiksnys turi labai didelės įtakos ir investuotojams, kadangi jie gali lengviau nuspręsti, į kurių vartotojų paskolas būtų galima investuoti ir kurios paskolos galėtų pasižymėti pačia didžiausia investicine grąža.