3 klausimai, svarbūs ketinant montuoti laiptus
Iš pažiūros net menkiausia detalė namų įrengime pareikalauja išskirtinio dėmesio. Tenka atsakyti į tokius klausimus kaip ji atrodys, iš kokios medžiagos bus montuojama, kur tvirtinama ir panašiai. Tad, nieko keisto, jog laiptai, kurie, jungdami skirtingus patalpos aukštus, užima gana nemažai erdvės, turėtų priversti atrasti laiko ir ramiai apsvarstyti pagrindinius klausimus, susijusius su pastarųjų įrengimu.
Kokį laiptų tipą pasirinkti?
Patalpose dažniausiai montuojami šių standartinių tipų laiptai: tiesūs, L arba U formos (abu tipai gali būti su aikštele ir be jos), sraigtiniai, mišrūs. Renkantis, kurie laiptai kartu su jumis apsigyvens namuose, dažnai svarbūs estetikos motyvai, tačiau negalima pamiršti patogumo bei saugumo temos. Štai sraigtiniai laiptai interjere atrodo įspūdingai, tačiau pagalvokite, su kokiomis problemos susidurs kasdien jais vaikštantys senoliai ar nutrūktgalviais lenkiantys mažyliai. Laiptams skiriama erdvė – dar vienas svarbus niuansus, įtakojantis konkretaus šių tipo pasirinkimą.
Kokios medžiagos yra naudojamos laiptų gamyboje?
Šiandien tarsi ant mielių dygstančių kotedžų savininkai dažnai turi mažai laisvės laiptų atžvilgiu: jų jau laukia sumontuoti betoniniai laiptai, ant kurių belieka pritvirtinti medines pakopas. Kitu atveju, kai namų savininkas dalyvauja laiptų konstrukcijos kūrime ir montavime nuo A iki Z, atsiveria platesnės pasirinkimo galimybės. Interjere populiarūs išlieka mediniai laiptai, kurių gamybai rekomenduojamas kietmedis – ąžuolas arba uosis. Pigiausio varianto ieškančiųjų dėmesį gali prikaustyti pušiniai laiptai, tačiau neapsigaukite: tai – minkšta mediena, netinkama aktyviam kasdieniam laiptų naudojimui. Mediena laiptų gamyboje neretai derinama su gelžbetonio ar metalo konstrukcijomis. Kai kuriose šalyse mėgstami ir stikliniai laiptai, tačiau lietuviškame namų interjere tai – gana retas sprendimas.
Kokie laiptai yra patogūs bei saugūs?
Kalbant apie laiptų patogumą, svarbu tinkamai išlaikyti laiptų pakoų proporcijas. Anot specialistų, laiptų pakopos gylis turėtų būti 26-32 cm, o plotis – bent 80 cm. Saugumo atžvilgiu reikšmingos laiptų aikštelės, tačiau pastarųjų įrengimas ne visuomet įmanomas dėl erdvės stokos ir, savaime aišku, gali prasilenkti su savininkų skoniu.
Kai kurie žmonės ilgam atideda laiptų turėklų įrengimą. Tai – klaidingas elgesys, kadangi pastarieji glaudžiai siejasi su saugumu. Negana to, platus turėklams tinkamų medžiagų pasirinkimas – mediena, žalvaris, metalas bronza – gali paversti laiptus dar patrauklesne interjere detale.